تور مشهد

   مشهد، این شهر با برکت علاوه بر حرم مطهر امام رضا (ع) و بازارهای اطراف آن، جاذبه ها و دیدنی های بسیاری را در خود جای داده تا مسافران این شهر مقدس، علاوه بر زیارت، بتوانند سیاحت بی نظیری را در خراسان داشته باشند.

 

حرم مطهر امام رضا ع

   این مجموعه دارای چهار ایوان به نامهای ایوان عباسی، ایوان طلا، ایوان شرقی یا نقاره خانه و ایوان غربی است. همچنین این مجموعه از قدیم دارای پنج صحن به نام های انقلاب، آزادی، جمهوری اسلامی، امام خمینی و قدس بوده که امروزه صحن های هدایت، غدیر، کوثر و صحن جامع رضوی نیز به این مجموعه اضافه شده است. کاشی کاری های زیبای حرم مزین به آیات و احادیث، مربوط به دوره سلجوقی می باشند. از دیگر آثار باشکوه داخل حرم می توان به سه محراب زیبا که ساخت آنها به قرن هفتم هجری بر می گردد به همراه ضریح طلا پوش و با شکوه حضرت، اشاره کرد. این مجموعه دارای 28 رواق است. همچنین از مکان های دل انگیز و زیبای حرم، می توان به دو مدرسه به نام های مدرسه پریزاد و مدرسه دو در دارالقرآن اشاره کرد.

   اما از دیگر بناهای دیدنی و با شکوه این مجموعه می توان به مسجد گوهرشاد اشاره کرد. این مسجد عظیم ترین مسجد چهار ایوانی ایران است. این بنا در سال 821 ه.ق به فرمان گوهرشاد همسر شاهرخ تیموری توسط استاد قوام الدین شیرازی ساخته شده است. اما منبر امام زمان که در این مسجد قرار گرفته از دیگر دیدنی های داخل حرم رضوی است. مسجد گوهرشاد دارای چهار ایوان و هفت شبستان است.

   از دیگر قسمتهای دیدنی و داخل حرم مطهر، می توان به موزه آستان قدس رضوی اشاره کرد. این موزه که در سال 1324 شمسی افتتاح شده است و از بی نظیر ترین موزه های ایران است. همچنین مقبره پیر پالان دوز از دیگر بناهای داخل حرم مطهر رضوی است. این مقبره متعلق به محمدعارف عباسی از عرفای قرن دهم ه.ق است و تاریخ ساخت بنا به سال 985 ه.ق بر می گردد.

آرامگاه ها و مقبره های مشهد

آرامگاه فردوسی طوسی در بیست کیلومتری شمال شرق مشهد، آرامگاه نادرشاه افشار، آرامگاه خواجه ربیع یکی از تابعین پیامبر اسلام ص که مقارن با حادثه کربلا درگذشته است، مقبره امیرغیاث الدین ملکشاه از بناهای قرن 9 ه.ق است که به نام مسجد 72 تن نیز شناخته می شود، آرامگاه خواجه اباصلت در 10 کیلومتری شرق مشهد قرار گرفته است و محل دفن اباصلت خادم و راوی شهادت امام رضا ع است، آستانه مبارکه سید ناصر و سید یاسر از فرزندان ذکور امام موسی کاظم ع، در غرب مشهد، آرامگاه امام زاده یحیی ع در 55 کیلومتری جاده مشهد- سرخس که از فرزندان و نوادگان امام زین العابدین ع است و آرامگاه خواجه مراد در 13 کیلومتری شرق مشهد در کناره جاده فریمان قرار گرفته از آرامگاه ها و مقبره های خراسان و طوس می باشند.

دیدنی های مشهد

   از جاذبه های توریستی و مشهور مشهد می توان به شاندیز که منطقه ای است ییلاقی در 38 کیلومتری غرب مشهد اشاره کرد. تولیدات صنایع دستی و پوشاک چرمی و پوستی، اشیاء چوبی و انواع بافته های گیاهی از محصولات در دسترس خریداران و توریستها می باشد. از دیگر جاذبه ها می توان به طرقبه اشاره کرد. ییلاق طرقبه در 15 کیلومتری غرب مشهد واقع شده است. بند گلستان بر روی رودخانه گلستان قبل از طرقبه که در دوره تیموریان بنا شده است از دیگر جاذبه های مشهد مقدس می باشند. دو منطقه شاندیز و طرقبه از مکان های توریستی مشهور و پر طرفدار در بین مسافران تور مشهد می باشد. ضمناً بند

   پارک جنگلی وکیل آباد، باغ وحش وکیل آباد، پارک ملت، باغ ملی و کوهسنگی از دیگر جاذبه های توریستی مشهد می باشند. همچنین در بین این جاذبه ها می توان به گنبد سبز در خیابان آخوند خراسانی، با بنایی هشت ضلعی و چهار ایوان، خانه ملک در خیابان امام خمینی مربوط به اواخر دوره قاجار و حمام مهدی قلی بیک یا حمام شاه در خیابان اندرزگوی 13 واقع شده است و امروزه به نام موزه مردم شناسی آستان قدس رضوی شناخته می شود اشاره کرد.

   از بناهای اطراف مشهد می توان به بنای هارونیه و میل اخنگان در 20 کیلومتری شمال شرق مشهد و میل ایاز در 40 کیلومتری جنوب شرقی این شهر اشاره کرد.

دیدنی های طبیعی مشهد

   آبشار قره سو، آبشار ارتکند، آبشار اخلمد، دریاچه بزنگان، رودخانه و سد کارده، منطقه چالیدره، غار مغان و چشمه گراب از جاذبه های طبیعی شهر مشهد می باشند.

www.safaremashhad.com